niedziela, 24 kwietnia 2016

Przechowywanie owoców przez zimę

Przechowywanie owoców

W warunkach uprawy amatorskiej plony z naszego sadu przechowujemy najczęściej w piwnicy. Przeczytaj, co zrobić aby jabłka i gruszki z własnej działki zachowały jak najdłużej świeżość i smak. Co wpływa na trwałość przechowywanych owoców i jak uchronić je przed gniciem i chorobami? Oto kilka wskazówek, które pozwolą na znacznie dłuższe przechowywanie owoców w piwnicy.

Przechowywanie owoców w chłodni

Aby owoce długo zachowywały swoją świeżość i walory smakowe, konieczne jest przechowywanie owoców w odpowiednich warunkach. Zerwane z drzew owoce cały czas oddychają, transpirują (tracą wodę) i podlegają procesom chorobowym. W wyniku tych procesów smak owoców ulega pogorszeniu, ich miąższ mięknie, a skórka się marszczy. Może też dochodzić do ich gnicia.
Aby zapobiec tym niekorzystnym zjawiskom i jak najdłużej zachować świeżość owoców, hurtownicy przechowują je w specjalnych pomieszczeniach. Najczęściej są to chłodnie (pozwalają utrzymać odpowiednio niską temperaturę oraz wysoką wilgotność powietrza) lub komory chłodnicze o kontrolowanej atmosferze (gazoszczelne pomieszczenia, w których oprócz obniżenia temperatury i podniesienia wilgotności powietrza, możliwe jest też obniżenie zawartości tlenu w powietrzu, co znacznie hamuje procesy starzenia się owoców). Takie warunki pozwalają przechowywać owoce nawet ponad pół roku.

Przechowywanie warzyw przez zimę

Przechowywanie warzyw przez zimę

Aby zapewnić sobie dostęp w okresie zimowym do świeżych warzyw pochodzących z naszej działki lub ogródka, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad - nie tylko co do sposobu przechowywania warzyw, ale również co do wyboru odmian nadających się do przechowywania, sposobu ich uprawy i terminu zbioru. Oto jak przez zimę przechować cebulę i czosnek, marchew, pietruszkę, seler i wiele innych warzyw.
Przechowywanie warzyw przez zimę
Przechowywanie warzyw przez zimę

Jakie warzywa można przechowywać przez zimę


Jak przechowywać marchew na zimę

Jak przechowywać marchew na zimę. W domu czy w piwnicy?

Jak przechowywać marchew na zimę to bardzo ważne zagadnienie, jeżeli chcemy się długo cieszyć swoimi zbiorami. Czytając ten artykuł dowiesz się gdzie lepiej przechowywać marchew - w domu czy w piwnicy, jakie odmiany marchwi nadają się do przechowywania, kiedy przeprowadzić zbiór marchwi z przeznaczeniem do przechowywania oraz co zrobić aby jak najlepiej przygotować marchew do przechowywania.
jak przechowywać marchew na zimę
Jak przechowywać marchew na zimę. W domu czy w piwnicy?
Marchew należy do grupy warzyw trwałych, które można bezpiecznie przechowywać przez dłuższy okres czasu. Oczywiście pod warunkiem, że podczas przechowywania marchwi zachowa się wszystkie wymagane normy dla temperatury i wilgotności powietrza.

Sposób na przechowanie korzeni chrzanu

Jak przechowywać korzenie chrzanu

Chrzan, a szczególnie jego korzeń, to popularna przyprawa, ceniona w wielu kuchniach świata. Przechowywanie korzeni chrzanu nie jest trudne. Jeżeli mamy ich nadmiar lub chcemy wiosną mieć dużo sadzonek chrzanu, możemy korzenie chrzanu bez problemu przechować do wiosny. Zobacz jak przechowywać korzenie chrzanu aby zachowały świeżość i nadawały się do dalszej uprawy.
jak przechowywać korzenie chrzanu
Korzeń chrzanu
Korzenie chrzanu przeznaczone do przechowywania zbiera się jesienią, gdy liście rośliny zaczynają żółknąć. Do celów spożywczych zbiera się tylko młode korzenie, gdyż stare stają się zbyt twarde i łykowate.
Aby przygotować korzenie chrzanu do przechowywania na sadzonki, po jesiennym zbiorze, od korzenia głównego oddziela się korzenie boczne o grubości około 1 cm i przycina je do długości 30 cm. Z tak przyciętych korzeni można uzyskać do 3 nowych sadzonek.

Jak zbierać i przechowywać zioła?

Zbiór i przechowywanie ziół

Lato to znakomity czas na uzupełnienie zapasów zielarskich w naszych apteczkach i spiżarniach. Dzięki ciepłej i słonecznej pogodzie, właśnie teraz wiele ziół osiąga najsilniejszy aromat, związany z obecnością w liściach, łodygach, nasionach lub korzeniach ogromnej ilości związków organicznych, a także olejków aromatycznych. Zobacz jak przeprowadzić zbiór ziół oraz jak suszyć i przechowywać zebrane zioła aby zachować jak najwięcej ich aromatu.
zbiór i przechowywanie ziół
Jak zbierać i przechowywać zioła?

Jak i kiedy przeprowadzić zbiór ziół

Jak założyć ogród ziołowy na działce

Wiele osób chciałoby aby na ich działce zagościły również zioła. Aby taki ogród ziołowy spełniał nasze oczekiwania musimy go w odpowiedni sposób rozplanować, w zależności od gatunków ziół jakie chcielibyśmy posiadać. Zobacz jak założyć ogród ziołowy i jakie zioła warto w nim posadzić.

ogród ziołowy

Gdzie założyć ogród ziołowy


Zioła które i jakie sadzić obok siebie

Zioła które i jakie sadzić obok siebie tabela na końcu artykułu

Mając na działce zestaw ziół przyprawowych, możemy tworzyć istne cuda kulinarne. Pamiętajmy jednak, że zioła, podobnie jak inne rośliny, mają różne wymagania. Jedne lubią cieniste i wilgotne stanowiska, inne zaś preferują tylko słońce i lekkie gleby. Dowiedz się jakie zioła można sadzić razem i skomponuj idealny zestaw ziół. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem ziół, które warto sadzić obok siebie!
Jakie zioła można sadzić razem

Najlepszy mineralny nawóz z mączki skalnej

Mączki mineralne, zwane też mączkami skalnymi, zawierają wiele składników mineralnych i mikroelementów w kompozycjach i proporcjach spotykanych w naturze. W związku z tym stanowią naturalne i bezpieczne nawozy, których nie ma możliwości przedawkowania lub dostarczenia pierwiastków w niewłaściwej proporcji. Składniki mączki są stopniowo rozpuszczane i rozprowadzane w glebie. Staje się to głównie dzięki różnorakim mikroorganizmom, ale też licznym procesom fizykochemicznym, wskutek ruchów powietrza, wody, cząstek gleby itp.

 

Super Naturalny nawóz oraz preparat na owady

Naturalny nawóz oraz preparat na owady i wzmocnienie roślin


Opis przyrządzenia preparatu

- Obowiązkowe grube rękawice.
- Działania rozpoczynamy- koniec kwietnia, początek maja. Pokrzywę zbieramy przed kwitnieniem.
-Zbieramy pokrzywę do plastikowego lub glinianego naczynia, nie metalowego bo zeżrę nam pokrzywa naczynie.
- Najlepiej użyć plastikowych skrzyń lub beczki
- Można użyć tylko samych liści, lub całe pędy.
- Zalewamy liście woda.
Można dodać trochę liści mniszka, lub skrzypu polnego dla wzbogacenia mieszanki oraz kilka rozgniecionych ząbków czosnku

Dobrze dobrane sąsiedztwo roślin i warzyw

Dobre sąsiedztwo roślin i warzyw 

Dobre sąsiedztwo roślin i warzyw ma bardzo pozytywny wpływ na ich wzrost i uprawę. Obecnie bardzo modne jest ekologiczne ogrodnictwo, w którym dobór odpowiedniego sąsiedztwa roślin jest szczególnie istotny. Warto dowiedzieć się więcej o tym, które rośliny oddziałują na siebie pozytywnie, a które przeszkadzają sobie. Wszystko to ma ogromne znaczenie jeżeli chce się mieć piękny i zdrowy ogród.

dobre sąsiedztwo roślin i warzyw.

Złe dobrane sąsiedztwo roślin - skutki i zapobiegania

Złe sąsiedztwo roślin

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, iż przez złe sąsiedztwo roślin ułatwiamy rozwój chorobom i szkodnikom. Chodzi tu o choroby i szkodniki, które w swoim cyklu życiowym potrzebują dwóch żywicieli. Z chorób mogą być to rozmaite rdze, jak np. rdza wejmutkowo-porzeczkowa (atakuje krzewy porzeczek i sosny pięcioigielne) czy rdza gruszy (atakuje grusze i jałowce sabińskie). Ze szkodników dwóch żywicieli potrzebują liczne gatunki mszyc, takie jak ochojnik świerkowo-modrzewiowy (atakuje modrzewie i świerki), czy bawełnica topolowo-marchwiana (jak nietrudno się domyślić - atakuje topole i marchew).

To oczywiście tylko przykłady chorób i szkodników roślin, które do swojego rozwoju wykorzystują złe sąsiedztwo roślin. Aby skutecznie z nimi walczyć należy zaniechać uprawy par roślin, które sprzyjają rozwojowi danej choroby czy danego szkodnika. Oto więcej przykładów na złe sąsiedztwo roślin, oraz szczegóły dotyczące objawów i metod zwalczania chorób i szkodników atakujących te pary.

Jakie warzywa sadzić obok siebie - duże plony i brak szkodników

Jakie warzywa sadzić obok siebie - tabela na końcu artykułu.

To, jakie warzywa sadzimy obok siebie, nie pozostaje bez wpływu na ich wzrost i jakość plonu. Poszczególne warzywa sadzone obok siebie mogą wzajemnie oddziaływać pozytywnie lub negatywnie. Właściwe sąsiedztwo warzyw jest równie ważne jak utrzymanie gleby w dobrej kondycji, zrównoważone nawożenie czy płodozmian. Zobacz jakie warzywa sadzić obok siebie, aby uzyskać zdrowy i wysoki plon. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem warzyw, które warto sadzić obok siebie.
Jakie warzywa sadzić obok siebie

Jeżeli zrobimy to w odpowiedni sposób, warzywa sadzone obok siebie wspierają się nawzajem, przyśpieszają rozwój swoich sąsiadów i przeciwdziałają atakowaniu ich przez choroby i szkodniki. Takie zależności występują podczas uprawy współrzędnej. Uprawa ta opiera się na wykorzystaniu minimum dwóch gatunków roślin, które uprawiane obok siebie naprzemiennie w rzędzie lub kilku rzędach, zapewniają sobie wiele korzyści. Wśród tych korzyści można wymienić: