Wiele osób chciałoby aby na ich działce zagościły również zioła. Aby taki ogród ziołowy spełniał nasze oczekiwania musimy go w odpowiedni sposób rozplanować, w zależności od gatunków ziół jakie chcielibyśmy posiadać. Zobacz jak założyć ogród ziołowy i jakie zioła warto w nim posadzić.
Gdzie założyć ogród ziołowy
Zioła są roślinami o wysokich właściwościach odżywczych i leczniczych. Dlatego też od dawna są szeroko stosowane w kuchni, medycynie, kosmetyce, a także jako element dekoracyjny w ogrodach i na działkach. Oryginalny smak ziół może sprawić, że każdy posiłek będzie smakowitą ucztą.
Dokonując wyboru miejsca pod uprawę ziół, należy pamiętać że wiele gatunków ziół uprawianych w ogrodach, to rośliny obcego pochodzenia, co powoduje że mają specyficzne wymagania odnośnie warunków klimatycznych i glebowych.
Gatunki takie jak: cząber, lawenda, bazylia, rozmaryn lekarski, czy majeranek, przybyły do nas z krajów o cieplejszym klimacie. Będzie im zatem najlepiej w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Natomiast te zioła, które pochodzą z rejonów klimatu umiarkowanego (mięta, estragon, lubczyk, kminek) mogą być uprawiane nawet w miejscach lekko ocienionych.
Kształt i wielkość ogrodu ziołowego zależą od indywidualnych upodobań jak i wyobraźni każdego z nas. Wybrane gatunki ziół należy sadzić w skupieniach, tak aby dostęp do każdej rośliny był łatwy, co pozwoli na prawidłową pielęgnację i zbiór ziół.
Jak założyć ogród ziołowy
Przygotowanie ziemi pod ogród ziołowy rozpoczynamy jesienią, w roku poprzedzającym uprawę. Ziemię przekopujemy na głębokość około 25 cm i pozostawiamy w tzw. ostrej skibie. Dzięki temu ziemia magazynuje większe ilości wody, giną również niektóre szkodniki.Gdy przyjdzie wiosna, spulchniamy i wyrównujemy powierzchnię gleby oraz wytyczamy miejsca pod poszczególne gatunki ziół. Obsadzając ogród ziołowy na działce, pamiętajmy o tym, że na grządce rośliny duże powinny być posadzone w części centralnej, a pozostałe, w miarę zmniejszania się ich wysokości, sadzi się w kierunku do brzegu grządki. Umożliwi to dostęp do ziół rosnących wewnątrz i zapewni łatwą ich pielęgnację.
Jakie zioła wysiać na działce
Do założenia ogrodu ziołowego potrzebny nam będzie odpowiedni materiał rozmnożeniowy. W nasiona zaopatrujemy się w sklepach ogrodniczo-nasiennych, gdzie można kupić nasiona wielu gatunków ziół. Opakowania z ziołami dobrych producentów są szczegółowo opisane, dostarczą nam zatem niezbędnych informacji dotyczących siewu lub sadzenia, sposobu rozmnażania, wysokości roślin jak również ich właściwości przyprawowych i leczniczych.Nasiona, w zależności od gatunku, wysiewa się bezpośrednio do gruntu lub przygotowuje ich rozsadę. Rozsadę przygotowujemy dla roślin o dużych wymaganiach cieplnych oraz dla większości ziół będących bylinami. Do tej grupy zaliczana jest bazylia pospolita, majeranek ogrodowy, bazylia oraz melisa lekarska, tymianek pospolity, szałwia lekarska). Nasiona gatunków o mniejszych wymaganiach cieplnych, takich jak cząber ogrodowy, kminek zwyczajny, lubczyk ogrodowy), możemy wysiać bezpośrednio do gruntu.
Mam nadzieję, iż założenie kącika zielarskiego, oprócz walorów smakowych i dekoracyjnych, dostarczy Wam wiele satysfakcji i ogród ziołowy stanie się duszą Waszego ogrodu.
Jolanta Okułowicz
pobrano z : http://poradnikogrodniczy.pl/ogrodekziolowy.php
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz