Jak przechowywać marchew na zimę. W domu czy w piwnicy?
Jak przechowywać marchew na zimę to bardzo ważne zagadnienie, jeżeli chcemy się długo cieszyć swoimi zbiorami. Czytając ten artykuł dowiesz się gdzie lepiej przechowywać marchew - w domu czy w piwnicy, jakie odmiany marchwi nadają się do przechowywania, kiedy przeprowadzić zbiór marchwi z przeznaczeniem do przechowywania oraz co zrobić aby jak najlepiej przygotować marchew do przechowywania.Marchew należy do grupy warzyw trwałych, które można bezpiecznie przechowywać przez dłuższy okres czasu. Oczywiście pod warunkiem, że podczas przechowywania marchwi zachowa się wszystkie wymagane normy dla temperatury i wilgotności powietrza.
Zasady uprawy marchwi przeznaczonej do przechowywania
Na jakość przechowywania największy wpływ ma prawidłowa uprawa marchwi. Z myślą o przechowywaniu marchwi należy uprawiać odmiany późne, które najlepiej nadają się do tego celu. Takimi odmianami marchwi są np. Perfekcja, Koral, Nord, Bercoro, Vita Longa, Flacoro, i Berjo. Wysiew nasion przeprowadza się zazwyczaj w maju.
Uwaga! Uprawiając marchew
przeznaczoną do przechowywania, bardzo ważne jest aby nie przekraczać
zalecanych dawek nawozu, gdyż nadmiar azotu może znacznie obniżyć
trwałość przechowalniczą korzeni marchwi.
Termin zbioru marchwi do przechowywania
Dla prawidłowego przechowywania bardzo ważny jest również okres zbioru marchwi. Jak wiadomo marchew można zbierać w różnych stadiach dojrzałości. Najlepiej jednak przechowują się korzenie dojrzałe, ale nie za stare. Tą fazę dojrzałości rozpoznaje się gdy zielona część nadziemna zaczyna lekko brązowieć.Marchew, którą chce się długo przechowywać, należy zbierać w pierwszej połowie października. Pogoda w czasie zbioru jest również bardzo ważna. Marchew powinno się zbierać w dzień chłodny, bezdeszczowy, ale pochmurny. Do przechowywania nadają się jedynie korzenie zdrowe, kształtne, nieuszkodzone i niezwiędnięte. Zebraną marchew należy jak najszybciej przenieść do pomieszczenia przechowalniczego, co zapobiegnie jej wysychaniu.
Warunki przechowywania marchwi na zimę
Gdzie przechowywać marchew - w domu czy w piwnicy?W warunkach uprawy amatorskiej, zastanawiając się jak przechowywać marchew na zimę, zazwyczaj mamy do wyboru przechowywanie w domu lub w piwnicy. Należy tutaj pamiętać, że pomieszczenie do przechowywania powinno być zabezpieczone przed mrozem ale najlepsza jest temperatura tylko nieznacznie przekraczająca 0°C. Dla najlepszego przechowywania marchew wymaga temperatury od 0-2°C, przy dużej wilgotności powietrza (95-98%). W domu raczej takich warunków nie jesteśmy w stanie wytworzyć, zwłaszcza zimą ze względu na ogrzewanie i problemy z niską wilgotnością. Dlatego przechowywać marchew na zimę należy raczej w piwnicy lub innych nadających się do tego pomieszczeniach gospodarczych.
Dom do przechowywania marchwi nie nadaje się również ze względu na obecność etylenu z dojrzewających owoców, który bardzo źle działa na przechowywaną marchew. Można nawet powiedzieć, że już śladowe ilości etylenu pogarszają jakość przechowywanej marchwi, która zaczyna gorzknieć. Dlatego jeżeli zastanawiamy się jak przechowywać marchew na zimę należy przede wszystkim zrobić to tak aby usunąć wszelkie potencjalne źródła etylenu, z miejsca gdzie będzie marchew przechowywana. W żadnym zatem wypadku marchwi nie należy przechowywać w tym samym pomieszczeniu co owoców. Bardzo dużo etylenu wydzielają np. psujące się jabłka.
W jaki sposób składować marchew do przechowywania
W piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych marchew przeznaczoną do przechowywania można złożyć luzem w pryzmach o szerokości około 1m i podobnej wysokości lub w skrzynkach pojemności ok 20 kg. Górną warstwę marchwi w pryzmach lub skrzynkach można przykryć warstwą piasku, który spryskuje się wodą dla utrzymania odpowiedniej wilgotności.
Jak długo można przechowywać marchew?
W uprawie amatorskiej, zapewniając w/w warunki przechowywania, marchew udaje się przechowywać zazwyczaj przez 3 - 4 miesiące. Jeżeli warzywa są składowane w skrzynioplaletach, a pomieszczenie przechowalnicze odpowiednio wentylowane, okres przechowywania można wydłużyć do 5 miesięcy. Jeszcze dłuższe przechowywanie marchwi jest możliwe tylko w specjalistycznych chłodniach.
Katarzyna Matuszak
pobrano z : http://poradnikogrodniczy.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz